مزایای راه اندازی مارکت پلیس برای مدیران چیست؟

s$homa سه‌شنبه 1399/09/25
مزایای راه اندازی مارکت پلیس برای مدیران چیست؟

آیا تا به حال به داشتن یک وب سایت فروشگاهی که بستری برای دیگر فروشنده ها فراهم کند تا محصولات خودشان را بفروشند، فکر کرده اید؟ با ما همراه باشید تا علاوه بر آشنایی با سیستم مارکت پلیس یا چند فروشندگی، با مزیت های آن برای مدیران فروشگاه های اینترنتی نیز آشنا شوید.

سیستم چند فروشندگی چیست؟
سیستم چند فروشندگی این امکان را فراهم می‌کند تا در یک فروشگاه اینترنتی، چندین فروشنده به طور همزمان محصولات خود را برای فروش به نمایش بگذارند. در واقع مدیر یک مارکت پلیس، محصولی را برای فروش ارائه نمی کند؛ بلکه بستری را به ازای دریافت کمیسیون از فروشندگان، برای آنها فراهم می کند.

تاریخچه مارکت پلیس یا چند فروشندگی در ایران؟
مارکت پلیس (marketplace) یا چند فروشندگی به شیوه سنتی در بازارهای ایران دیده می‌شود؛ اما اولین سایت مارکت‌پلیس، دیجی کالا بود که فعالیت چند فروشندگی خود را از سال 1395 آغاز کرد. این سایت جزو موفق ترین فروشگاه های اینترنتی ایران با سیستم چند فروشندگی است. به گفته حمید محمدی، مدیر عامل سایت دیجی کالا، تا پایان سال 1397 حدود یک میلیون نوع کالا از طریق مارکت پلیس دیجی کالا به فروش رسیده است. در واقع مارکت پلیس دیجی کالا، این امکان را به دیگر فروشندگان می دهد که بدون صرف هزینه برای تبلیغات، فروشگاه اینترنتی خودشان را ایجاد کنند. علاوه بر آن برای مشتریان نیز این امکان را فراهم کرده است که محصولات مورد نیاز خود را از فروشنده مناسب خریداری کنند.

مزایای راه اندازی مارکت پلیس برای مدیران چیست؟
حتما می دانید که آمازون هم به عنوان اولین و موفق ترین فروشگاه اینترنتی دنیا، سیستم چند فروشندگی را در وب سایت خود به کار گرفته است. سیستم چند فروشندگی از سه رکن مدیر، فروشنده و مشتری تشکیل شده است. موفقیت فروشگاه های بزرگ اینترنتی با این سیستم، یک ایده فوق العاده برای شروع کسب و کار می تواند باشد. در ادامه به مزایای طراحی سایت مارکت پلیس برای مدیران می پردازیم.

عدم نیاز به سرمایه زیاد
برای داشتن فروشگاه اینترنتی با این سیستم، شما نیاز به نگهداری محصولات و یا هزینه برای تهیه آن ها ندارید. کافی است کمی مهارت در بازاریابی و تبلیغات داشته باشید و یا با کمی مطالعه آن را کسب کنید؛ سپس با خرید هاست و طراحی سایت مارکت پلیس، کسب و کار خود را شروع کنید. هزینه خرید هاست و ایجاد وب سایت چند فروشندگی با هزینه دیگر کسب و کار ها قابل مقایسه نیست. بنابراین با صرف هزینه کم شما علاوه بر به کارگیری مهارت خود در بازاریابی، کسب و کاری پرسود را با کمترین سرمایه شروع کرده اید.

عدم نیاز به انبار
از آنجایی که با طراحی مارکت پلیس، شما تنها واسطی میان فروشندگان و مشتریان هستید، در نتیجه به انباری برای نگهداری محصولات نیازی ندارید.

ریسک مالی کم
حتما تا کنون کسب و کارهایی را دیده اید که به دلایل مختلفی شکست خورده اند و سرمایه زیادی را از دست داده اند.با توجه به اینکه در سیستم چند فروشندگی نیاز به سرمایه اولیه زیادی ندارید ، حتی اگر شما در این کار شکست هم بخورید، ضرر آنچنانی نکرده اید.

تولید محتوا متناوب
محتوای وب سایت چندفروشندگی، توسط دیگر فروشندگان به طور پیوسته پر می شود. از آنجایی که تنوع محصولات در این نوع وب سایت ها زیاد است، وب سایت شما به خوبی در نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شود. با کمک همین موضوع، تبلیغات در این نوع فروشگاه ها منبع درآمد پرسودی خواهد بود.

عدم نگرانی برای موجود نبودن محصول
اگر یک فروشگاه برخی محصولات را موجود نداشته باشد، می تواند بسیاری از مشتریان خود را از دست بدهد. همین مسئله یکی از نگرانی ها و دغدغه های فروشندگان است. مارکت پلیس این نگرانی شما را رفع کرده است؛چرا که قرار نیست شما مستقیما محصولی را برای فروش آماده کنید.

کسب درآمد آسان
با داشتن این سیستم می توانید به ازا فروش هر محصول، از فروشندگان کالا، کمیسیون دریافت کنید. علاوه بر این با افزایش بازدید سایت شما ، با روش های تبلیغاتی مانند قرار دادن بنر برند های بزرگ نیز می توانید کسب درآمد کنید.